Dva falešné citáty osvícenského filozofa Voltaira

Voltaire, vlastním jménem François Marie Arouet, byl osvícenský francouzský filozof, básník a spisovatel. Reprezentoval humanismus a racionalismus 18. století. Předkládány jsou mu však dva falešné citáty:

„Pokud chcete vědět, kdo vás ovládá, podívejte se, koho nesmíte kritizovat“ (šíří například web zde)

„V životě potkáte dva druhy zlodějů. Obyčejného, běžného zloděje, který vám ukradne peníze, vaši náprsní tašku, hodinky, vašeho koně atd. Druhým typem je politický zloděj. Ten vás připraví o vaši budoucnost, o vaše sny, o vaše znalosti, ukradne vám váš výdělek, vaše vzdělání, vaše zdraví, zbaví vás síly a energie a nakonec i vašeho úsměvu. Velký rozdíl mezi těmito dvěma druhy zlodějů spočívá v tom, že obyčejný zloděj si vybírá vás, aby vás připravil o to, co vám patří, zatímco politického zloděje, který vás připraví o všechnu vaši životní perspektivu, si vybíráte vy sami. Další velký rozdíl – a nikoli poslední – mezi nimi je ten, že běžný zloděj je obvykle policií stíhán, zatímco politický zloděj je obyčejně policií chráněn.“ (šířil například i Vladimír Mertlík pro Reflex)

Podrobnosti: Co se týká prvního citátu, tento citát je přikládán mnoha osobnostem. Ve skutečnosti pochází až z roku 1993 od  Kevina Alfreda Stroma. Strom je podle agentury AP americký nacionalista a popírač holocaustu. Strom autorství citátu v roce 2017 přiznal. Více na webu USA Today.

O druhém citátu psal už náš web Manipulátoři.cz. Ve francouzštině ve vyskytuje několik verzí, které se liší pouze v nepatrnostech, zejména ve výčtu věcí, které vám může obyčejný zloděj ukrást. Podezření budí už i rozdílnost verzí stejně jako redundantní jmenování peněz (argent) a náprsní tašky (portefeuille). Portefueille totiž podle etymologického slovníku franštiny od 16. století znamenalo desky na třídění dokumentů a v 18. století podle citátu doloženého přímo od Voltaira „œuvres qu’un écrivain n’a pas encore achevées ou publiées“, tedy dosud nedokončená nebo nezveřejněná spisovatelova díla (jakýsi „šuplík“), význam „peněženka“ přišel až později. Ve Voltairově době (žil v letech 1694 – 1778) se papírové peníze totiž používaly pouze krátce, protože s nimi Francie v letech 1716 – 1720 udělala velmi hořkou zkušenost a zažila hrozivou inflaci, takže se je odvážila znovu použít až po padesáti letech v roce 1776. Hlavním vylučovacím kritériem ale je, že údajný Voltaire ve výčtu uvádí (v některých verzích) i jízdní kolo (vélo) či telefon.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/